Tudtad? Magyarországon a látássérült emberek alig 1%-át segíti kiképzett vakvezető kutya. Ennél sokkal többre van szükség!
A kiképzés átlagosan 6 hónap, amelynek végén a kutya és lefedett szemű kiképzője egy vizsga keretein belül bizonyítják, hogy az eb képes magabiztosan és biztonságosan vezetni városi forgalomban. Ezután kerülhet látássérült gazdához, akivel megtanulnak együtt közlekedni a kiképző és rehabilitációs tanár segítségével. Ennek az időtartama változó, akár több hónapot is igénybe vehet. Ezt a folyamatot a látássérült gazdi és négylábú társa közös vizsgája zárja, amelynek során egy 3 tagú vizsgabizottság előtt bizonyítják, hogy együtt önállóan és biztonságosan tudnak közlekedni.
Tudtad? Egy vakvezető kutya képzése több mint 5 millió forintba kerül. A látássérült embereknek ingyen biztosítják a társat.
Egy vakvezető kutya teljes életét felölelő költsége: a tenyészkutyák ellátása, tenyésztés, kölyöknevelés, szűrések, orvosi költségek, ellátás, felszerelés, kiképzés, átadás, vizsgáztatás, utókövetés és gondozás 10 éven át, felszerelés pótlása, öregedő kutya extra orvosi költségei, nyugdíjazás körüli költségek, közben rezsi, járműhasználat stb. Így lesz a 10 év összes költsége több mint 5 millió forint.
Tudtad? A vakvezető kutyákat nem szabad zavarni munka közben. Ezért tilos simogatni, élelemmel kínálni vagy a saját kutyát odaengedni hozzá, miközben dolgozik. De amikor épp várakozik vagy nem dolgozik, akkor is csak a gazdája engedélyével szabad megsimogatni – ahogy az összes többi kutyát is.
Ha a vakvezető kutyán nincs hám, és nem dolgozik, akkor ugyanolyan, mint bármelyik másik. Séta vagy játékidő közben nem várhatók el tőle olyan dolgok, melyek a vezetéssel kapcsolatosak.
Mire képes a vakvezető kutya?






Mit NEM tud?




