Szeretnék egy kisállatot! – Húsvét után is legyen boldog a nyuszi!

A házi nyúl leginkább a gyerekek számára kedves, hiszen a legtöbb helyen a “nyuszi hozza” a húsvéti ajándékokat.

A húsvét közeledtével így nyuszik százezreit értékesítik hazánkban, és a sokszor felelőtlenül vásárolt állatok sorsa az ünnepek elmúlásával kérdésessé válik. A megunt kisállatok állatkertekbe, menhelyekre kerülnek, esetleg vidéki rokonhoz vagy legrosszabb esetben szélnek eresztik őket.

Vásárlás előtt alaposan fontoljuk meg, szeretnénk-e olyan házi kedvencet, akik akár 8-10 évig is velünk él, s akinek gondozása egy idő után valószínűleg ránk fog hárulni.

Ha mindenképpen engedünk gyermekünk unszolásának, vagy mi magunk döntünk a nyúl vásárlás mellett, érdemes a beszerzés előtt megismerni a legfontosabb tartási tudnivalókat.

A tapsifülesek formagazdagsága óriási: az óriásnyulaktól kezdve a legkisebb tengerimalac nagyságú „toy” nyusziig sok fajtájukat kitenyésztették.

Érdemes azonban megbízható tenyésztőtől vásárolnunk, hogy valóban a választott fajtajellegek legyenek láthatóak ivarérett korban is.

Bár vásárláskor a piciny, tenyérnyi nagyságú állatok a legnépszerűbbek, legtöbbjükről tudni kell, hogy annyira korán választották el őket anyjuktól, hogy nem is biztos az életben maradásuk. Ha mindenáron nyúlra vágyunk, vásároljunk legalább 2 hónapos nyúlfit ,aki már átszokott a szilárd takarmányra! A jó kondícióban levő kisnyúl élénk tekintetű, szép bundájú és hatalmas mozgásigénnyel bír.

Fontos, hogy olyan életteret biztosítsunk, amelyben a fajra jellemző életet élhet új családtagunk.

Az állatot mind kint, mind bent tarthatjuk, ha kellően odafigyelünk a körülményekre. Ha a lakásban való tartás mellett döntünk, akkor mindig a leghűvösebb, helyiségben legyen a nyúl helye, mivel sem izzadni, sem lihegni nem tud, könnyen hőgutát kaphat, ha a hőmérséklet 27°C fölé emelkedik. Az ideális hőmérséklet 15-21°C között van.

Lakásban legegyszerűbben lecsatolható aljú dróthálós nyúlketrecben vagy úgynevezett „nyuszi karámban” helyezhetjük el. Ez legyen tágas, legalább hatszor akkora, mint egy kifejlett állat, hiszen fontos, hogy mozogni és tisztálkodni tudjon. A ketrec aljába papír alapú almot tegyünk, és annak a tetejére rakhatunk egy marék szénát is, ezzel megakadályozzuk a papíralom széthordását. A ketrecben helyezzünk el egy almos dobozt is, melybe üríthet az állat.Az alomtálcába pelletet érdemes tenni, tetejére itt is kerüljön széna. Ezt naponta takarítsuk, így elkerülhetjük a kellemetlen szagokat.

Természetesen kültéren is tartható kedvencünk, napsütéstől védett helyen, de télen a nagy hidegek ellen szénával jól telerakott kuckót kell biztosítani neki. Az állatkereskedésekben számtalan ketrec közül válogathatunk, de arra érdemes odafigyelni, hogy ezek az állatok nagyon jól tudnak ásni. A szökések ellen a földbe függőlegesen leásott fémhálóval lehet védekezni. Érdemes arra is gondolni, hogy a nyúl számos kint élő állat zsákmánya lehet, ezért védelmet kell biztosítani számára a kóbor kutyákkal vagy akár ragadozó madarakkal szemben is.

Fontos kedvencünknek szabad mozgást is biztosítani – persze felügyelettel. Szabadon engedhetjük a lakásban megfelelő óvatossággal, mert könnyen megrághat bármit, a kábeleket, a tapétát, illetve a bútorok lábait és növényeinket is. A kertbe is kivihetjük őket, ebben az esetben karám használata javasolt. A kereskedésekben vásárolható hámokat, pórázokat kerüljük!

Nagyon fontos, hogy helyesen tápláljuk kedvencünket, mert nagyon érzékeny emésztőrendszere van, és ha nem megfelelő ételt kap, könnyen megbetegedhet. A legfontosabb, hogy mindig legyen tiszta víz egy önitatóban és jó minőségű, száraz széna a ketrecében. Az ideális étrend a lehető legjobban közelítse meg a természetes, alapvetően fűből (a közhiedelemmel ellentétben nem répából) álló takarmányát. A folyamatosan pótolt széna mellett naponta egyszer kapjon pelletált nyúltápot is. Megfelelő helyről gyűjtött növényekkel (pitypang, réti csorbóka, tyúkhúr, friss fű) is kedveskedhetünk neki, illetve bio fűsernövények (menta, bazsalikom, kapor, petrezselyem) is nagy kedvence  a tapsifüleseknek.

A fokozatosság rendkívül fontos minden új eledel bevezetése során.

Nyulunkat rendszeresen vigyük állatorvosi ellenőrzésre, és oltassuk be a nyulak vérzéses betegsége (RHD) és mixomatózis ellen. Mindkét vírusos betegség gyorsan elhulláshoz vezethet a nem oltott állatoknál.

A családi kedvencként tartott nyulat mindenképpen ivartalaníttassuk, ellenkező esetben könnyen antiszociálissá válik, amikor eléri az ivarérett kort Társas állat, így érdemes mellé beszerezni egy ellenkező nemű nyuszit, természetesenmindketten legyenek ivartalanítva. A műtéttel számtalan ivarszervi megbetegedés is elkerülhető, megelőzhető. A nyúl házilagos szaporítása komoly ismeretek nélkül nem javasolt. A műtéten átesett jószágok kezesek és nyugodtak maradnak életük végéig, rengeteg örömet okozva gazdájuknak. Odafigyelő gondoskodással akár 8-12 évig is élhetnek velünk hosszúfülű barátaink.

Forrás: Petró Zsuzsa, Nyíregyházi Állatpark

Szeretnék egy kisállatot! – 5. rész

A törpenyúl igen népszerű házi kedvenc napjainkban, sokan vágynak erre a végtelenül bájos kisállatra. Sajnos divatossá vált, hogy húsvét környékén a „nyuszi nyuszit hoz”, de az év más szakaszaiban is sokan felelőtlenül és előzetes tájékozódás nélkül vásárolnak törpenyulat. Szomorú tapasztalat, de a húsvétra vásárolt nyulak jelentős része nem éri meg az első születésnapját. Érzékeny állatok, sok törődésre van szükségük, de gyakori, hogy a leendő gazdi egyáltalán nem tudja, milyen merész vállalkozás nyuszit a családba fogadni. Ezért is szánunk egy külön posztot e fajnak.

Az első fontos tudnivaló, hogy a nyulak sok figyelmet igénylő, társas lények. Sokan csak egyetlen nyulat tartanak, ez a megoldás csak akkor működhet, ha a gazdinak van elég ideje az állatra. A nyulak a gazdi társaságát is nagyon igénylik, de fajtársaikkal érzik igazán jól magukat: párban tartva sokkal boldogabbak, mint magányosan. Ezért ha megtehetjük, két nyuszit vállaljunk. Az ideális pár az ivartalan bak és az ivartalan nőstény. Fontos, hogy SOHA ne tartsunk együtt ivaros állatokat! Az ivartalan páros tagjai között igazi szerelem szövődik, és boldogságukban a gazdi is gyönyörködhet.

Elhelyezés: összesen kb. 30.000-50.000 forint egyszeri költség

Ketrec: Ugye tudjátok, hogy nem igaz, hogy a kis állat kis helyen is elfér? Egy nyúl esetén minimum 120 x 50 cm-es, kettő esetén minimum 120 x 60 cm-es ketrecre van szükség, de ha lehetőségünk van rá, inkább nagyobbat vásároljunk. A nyulak szívesen ugrándoznak, játszanak a lakásban szabadon, ha tehetjük, engedjük ki őket. Arra azonban nagyon figyeljünk, hogy a területet tegyük „nyuszibiztossá”, pl. ínycsiklandó, jól megrágható kábelhez ne férjenek hozzá. Sok nyuszitartó karámmal választja le a szoba egyik sarkát, ahol a szőrgombócok szabadon játszhatnak.
120 X 60-es ketrec: 16.000-26.000 forint
Önitató: kb. 1200 forint
Etetőtál: kb. 1200 forint
Szénatartó: 1000-2000 forint
Alomtálca: 1200-3000 forint
Alvókuckó: 3000-10000 forint
Játékok, bújók, emeletek: összesen kb. 7000 forinttól. Ezekből a felszerelésekből többet is szerezzünk be, és rendezzük be változatosan a ketrecet

Fapelletet és a szénát csak az alomtálcába kell tenni.

Eledel: havonta nyulanként kb. 10.000-15.000 forint

Az első fontos tudnivaló, hogy a répa csak a mesékben fő eledele a nyulaknak! A valóságban a táplálékuk 70-75 százaléka széna. Fontos, hogy mindig legyen jó minőségű széna a nyuszik előtt (ahogy a tengerimalacok tartásának is ez az egyik fő szabálya).
A széna mellé adhatunk pelletált tápot és/vagy kis mennyiségű zöldséget.
Tápból mindenképpen pelletáltat válasszunk. Ennek rágcsálása koptatja a nyuszi fogát, és nem tudja a neki jobbban tetsző falatokat kiválogatni.

Zöldégekből a sárgarépa zöldje, a fehérrépa, a zeller, a spenót és az édes paprika a megfelelő választás a nyuszik számára.

Széna: 2,5 kilogramm kb. 3000 forint

Táp: 2 kilogramm kb. 2,500 forint

Állatorvosi költségek

A nyulak felszerelésének egyszeri és etetésének rendszeres költségei mellett nagyobb összeggel kell készülnünk a szükséges állatorvosi ellátosokra is.

Ivartalanítás: nőstény: kb. 28.000 forint, bak: kb. 20.000 forint
A kutyákhoz és a macskákhoz hasonlóan a nyulakat is ivartalanítani kell! A nőstények számára a rendszeres ivarzás komoly egészségügyi problémákat okozhat, és a bakok esetében is sülyos betegségek előzhetők meg a műtéti beavatkozással.

Oltás: kb. 7800-10.000 forint félévente (állatonként)

Sokan nem is tudják, de a nyulaknak is szükségük van védőoltásokra! A vakcina következtében kialakuló védettség fél évig tart, tehát a nyulat évente kétszer kell oltatni.

Ehhez még hozzá kell tenni, hogy amennyire bájosak, annyira érzékenyek is. Ez nemcsak azt jelenti, hogy nem szabad őket gyömöszölni (ezzel súlyos sérüléseket is okozhatunk az állatnak), hanem könnyen megbetegszenek, és az orvosi költségek – ha egyáltalán találunk a környékünkön hozzáértő szakembert – igen magasak lesznek.
Forrás: nyulmentoalapitvany.hu

Tudtad? A nyulaknak kétféle bélsaruk van.

Az egyik közismert nevén a nyúlbogyó. Ez a drazséalakú bélsár keményebb, színe attól függően változik, hogy mit evett a nyuszi. A bélsár másik típusa a lágy bélsár vagy vakbélsár. Ez puhább, lágyabb, mint a drazsés bélsár. A megevett táplálék a vakbélben baktériumok segítségével lebomlik. Ezt követően a vitamin-, illó zsírsav- és fehérjedús, valamint baktériumokban gazdag ürülék a vastagbelükbe kerül, ahonnan kiürül. A nyulak pedig az alakjában szőlőfürtre hasonlító lágy bélsarat újra elfogyasztják, hiszen a szervezetük számára értékes vitaminokat tartalmaznak.

A nyúl – Ismerd meg az állatokat!

A nyulak kis- és közepes méretű állatok, a házi nyúl kicsit kisebb macskánál. Ahogyan méretük, testtömegük is igen változatos, 300 grammtól egészen 12 000 grammig terjedhet, tehát egy kiscicától egészen egy kifejlett közepes méretű kutya súlyáig. A nyulaknak is több fajuk van, az üregi nyúl, a havasi nyúl, a mezei nyúl és a hócipős nyúl csupán a négy ismertebb. A házi nyúl, akivel talán a legtöbbet találkoztok az üregi nyúl háziasított változata.

Jellegzetességük a hosszú hátsó lábaik és a hosszú füleik. A hátsó lábaikkal ügyesen el tudnak rugaszkodni a talajtól, hosszú füleikkel pedig tökéletesen hallanak. Nagy szemeiknek köszönhetően a látásuk még sötétben is kiváló. Talpuk szőrős, ez segít nekik abban, hogy nehogy elcsússzanak.

A nyulak egy része üregben él, ahová veszély esetén menekül (pl.: üregi nyúl). Másik részük viszont egész életében a felszínen tartózkodik (pl.: mezei nyúl).

A lány nyulakat nőstényeknek, a fiúkat pedig bakoknak nevezzük. 3-4 hónapos korukig még nehéz megállapítani a nemüket. A nőstény nyúl 28-50 napig vemhes. Az utódok száma fajtól függően 3 és 15 között lehet. Egy évben többször is születhetnek kisnyulak, ezt fialásnak, az újszülött nyulakat pedig fiókáknak nevezzük. Összességük pedig az alom. A felszínen élő nyulak kölykei születésükkor szőrzettel rendelkeznek, és nyitott a szemük, míg az üregben élők kölykei csupaszok és vakok. Az anyanyúl általában 4 hetes korukig szoptatja őket, utána már eszegetik a szilárd ennivalókat. Ebben az időszakban indulnak el, hogy felfedezzék a környezetüket.

A nyúl fűevő faj. A nyulak táplálkozása nagyon érdekes, ugyanis a vakbelükben az emésztésüket számos baktérium segíti. Ha otthon tartotok házi nyulat, akkor a táplálásukra gondosan oda kell figyelni. Nem mindegy, hogy mit adsz nekik enni. Nagyon fontos, hogy mindig legyen előttük széna és friss víz. Erre azért van szükségük, hogy az emésztésükkel ne legyen semmi probléma, ne puffadjanak fel, ne hízzanak el, illetve a folytonos rágcsálás a fogaikat is koptatja. Szárazkenyeret tilos nekik betenni. A boltokban kaphatóak komplett tápok, melyekben a legtöbb minden megtalálható, amire egy nyúlnak szüksége lehet. Fontos, hogy pelletált tápot válassz! A természetben gyűjthetünk nekik tyúkhúrt, lóherét, pitypangot, füvet, de fontos, hogy olyan területen szedegessünk, ahol az autók nem szennyezik a növényeket. De figyeljünk oda a mennyiségekre! A gyümölcsökkel is vigyázni kell, mert sok bennük a cukor. Számukra mérgezőek, ezért soha nem kaphatnak belőle: saláta, csokoládé, hagymafélék, burgonya, avokádó, tejtermékek.

Tudtad? Ha a nyulak boldogak, akkor ugrálva szaladgálnak.

Neked van nyuszid?